Hieronder staat een lesvoorbereiding van mijn eerste muziekles. Deze heb ik gegeven in groep 8. Het was een leuke les. Voor mijzelf was het erg moeilijk. Ik voelde me niet echt competent, vooral omdat zelf geen muziek maak. Ik zing alleen. Ik wilde wel graag iets met de kinderen doen wat ze leuk zouden vinden en wat bij hun belevingswereld zou passen. De liedjes uit de huidige muziek methodes spreken de kinderen niet meer aan. Vandaar dat ik koos voor Nick en Simon.
Naam
|
Leonie Pos
|
Groep
|
1H
|
ICO
(Stagebegeleider)
|
Marian van Ettekoven
|
Praktijkschool
|
Rehoboth school
|
Groep
|
8
|
Mentor
|
Johan Vedder
|
Activiteit
|
Muziek: klank
|
Datum
|
26-1-2012
|
Leerpunten student
|
1.
Orde houden (comp. 1)
|
2.
Begrippen duidelijk uitleggen (comp. 3)
|
3. Betrekken van alle kinderen (comp. 1)
|
Verantwoording (waarom ga je dit doen)
Beginsituatie
Beschrijf wat de leerlingen al weten, of ze er wel eens mee te maken
hebben, welke leerlingen problemen hebben met dit onderwerp of met de
werkvorm, …
|
De kinderen kunnen zingen. Misschien niet
allemaal ze zullen het waarschijnlijk ook eng vinden om te zingen. Ze hebben
namelijk nog niet veel gezongen. Verder krijgen ze niet veel muziek dus de
opbouw van een liedje kennen ze nog niet
|
Doelstellingen
Wat moeten de leerlingen aan het einde van de les geleerd hebben?
Formuleer je doelen SMART.
|
- De kinderen kennen een liedje uit hun hoofd en kunnen dit
meezingen.
- Kinderen leren nieuwe
begrippen zoals contrast en herhaling en leren dit te herkennen.
|
Evaluatie
Benoem van elk doel hoe en wanneer je vaststelt of dit is behaald.
|
- Aan het eind van de les moeten de leerlingen een liedje kunnen
zingen.
- Tijdens het gesprek zullen alle kinderen meedoen en kan ik horen
of ze begrepen hebben wat sommige begrippen betekenen.
|
Werkwijze en middelen (hoe en waarmee ga je dit doen)
Didactische Werkvormen
Wat doe jij?
|
Hoe wordt de leertijd gebruikt:
leerkrachtgestuurd F
F leerlinggestuurd
|
leerkrachtgestuurd
|
Ik zal de koorleider zijn om de leerlingen te
stimuleren en te begeleiden.
Zij zullen zingen
Youtube en mijn stem.
Een stencil met tekst
|
Leeractiviteiten
Wat doen de leerlingen?
|
Instructie-middelen
Welke middelen gebruik jij?
|
Leermiddelen
Welke middelen gebruiken de leerlingen?
|
Organisatie (Aan welke praktische zaken moet je denken bij de
uitvoering; maak eventueel een schets van de ruimte)
Vooraf
Wat moet klaarliggen? Waar kunnen leerlingen spullen zelf pakken?
|
Het youtube
filmpje moet klaarstaan
Niets
De leerlingen mogen de stencils houden.
|
Tijdens
Moet de organisatie aangepast worden? Waar leggen de leerlingen hun product?
|
Na afloop
Zorg een rustige overgang naar de volgende les. Wie ruimt wat op? Waar
moeten leerlingen gaan zitten?
|
Lesopbouw
(wat ga je precies doen)
Keuze lesmodel
x
|
Didactische Analyse
|
|
Activerende Directe Instructie
|
|
Ander model, namelijk:
|
|
|
benoem hieronder in de eerste kolom
de fasen die horen bij het gekozen lesmodel
|
Aanvullende vakdidactische
eisen
·
|
DA
|
ADI
|
1 Inleiding
2 Kern
3 Afsluiting
|
1 Terugblik
2 Oriƫntatie
3 Uitleg
4 Begeleide inoefening
5 Zelfstandige verwerking
6 Evaluatie
continu: REFLECTIE
|
lesfase
|
tijd
|
activiteit
|
Inleiding
Kern
Afsluiting
|
5 min
10 min
5 min
|
Als inleiding laat ik een youtube filmpje zien
waar kinderen aan het zingen zijn. Dit doe ik zodat de kinderen enthousiast
worden om te gaan zingen.
Van tevoren leg ik wel een paar dingen uit over
ademhaling en hoe ze dus goed kunnen zingen.
Ik deel een tekst uit van Nick en Simon en ik wil
met de kinderen gewoon lekker gaan zingen. Ik zal begeleiden en zeggen hoe ze
goed kunnen zingen. Ik maak bij dit liedje vooral gebruik van het kvb-model. Waar
zit de variatie in het liedje, waar de herhaling. We gaan dus eerst het
liedje beschouwen en bespreken.
Als dit een beetje goed is gegaan sluit ik de les
af. En gaan we verder met werken.
|